BitCoin
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tažba BitCoinu

Goto down

Tažba BitCoinu Empty Tažba BitCoinu

Odoslať pre Deadman Št september 07, 2017 9:56 am

Častým spôsobom, ako získať Bitcoiny, je ich nové vytvorenie. Uchytil sa pojem „ťažba Bitcoinov“. Nejedná sa však o nič iného, ako potvrdzovanie transakcii užívateľov, ktorí si medzi sebou posielajú Bitcoiny. Je nutné podotknúť, že tí, čo „ťažia“, nevedia nič o odosielateľoch ani o príjemcoch. Celý proces je úplne anonymný. V sieti figurujú iba užívatelia a tí, čo Bitcoin ťažia.


Pokiaľ sa chystáte ťažiť Bitcoiny, je nutné porozumieť nasledujúcim pojmom:

Baník alebo taktiež „miner“ je človek, ktorý prevádzkuje počítač prepojený s ostatnými počítačmi prostredníctvom internetu. Počítač sa často označuje aj termínom „ťažobný stroj“ a je v neustálej prevádzke.
Ťažobný stroj nie je bohužiaľ obyčajný PC alebo výkonná grafická karta. Aby ste mohli ťažiť, potrebujete špeciálny HW, označovaný aj skratkou ASIC (Application-Specific Integrated Circuit).
Bitcoinová sieť je plne decentralizovaná sieť, tzv. peer-to-peer, čo znamená, že v tejto sieti nie je žiadny hlavný počítač. Takže sa nemôže stať, že by ju niekto vyradil z prevádzky. Preto je ťažké Bitcoinovú sieť poškodiť alebo zakázať.
Hashovacia funkcia je algoritmus, ktorý prevádza vstupné dáta do „relatívne“ malého čísla. Táto funkcia sa väčšinou používa na rýchlejšie porovnanie tabuľky alebo porovnávanie dát.
Blok je spracované zoskupenie transakcií, čo znamená, že uzol si vezme transakcie, ktoré je nutné potvrdiť. Potom ich istým spôsobom zoradí a následne spracuje šifrovacím protokolom. Výsledkom šifrovania je tzv. „hash“. Hlavným cieľom je, aby bol hash čo najnižší. Nový blok sa zaznamená do Blockchainu a všetky uzly začnú hľadať ďalší. V prípade, že uzol blok s nízkym hashom nenájde, nemení sa záznam bloku, ale iba tzv. „nonce“, čo je v podstate ďalšie číslo „pripnuté“ k transakciám.
Blockchain je spojovým zoznamom všetkých platných blokov, ktoré kedy v Bitcoinovej sieti vznikli. Pretože bloky obsahujú údaje o všetkých transakciách, je Blockchain zároveň „účtovnou knihou“ alebo „výpisom z účtu“ všetkých transakcií, ktoré sa kedy v Bitcoinovej sieti odohrali.
Ťažobný pool je spojením výpočtovej kapacity jednotlivých minerov, ktorí sa týmto spôsobom zoskupujú. Nájsť blok v ťažobnom poole je omnoho jednoduchšie.

Celý návrh Bitcoinu počíta s tým, že väčšina užívateľov bude poctivá, preto je vždy potrebné, aby viac ako 50% užívateľov súhlasilo s odoslanou transakciou. Pokiaľ by útočník chcel do siete poslať fiktívnu transakciu, musel by získať viac ako 50% výpočtového výkonu siete, aby mohol takúto transakciu potvrdiť. Výkon súčasnej siete je však tak veľký, že takýto útok je veľmi nepravdepodobný.

TAŽOBNY HW!
PROCESOR
Pôvodný návrh Bitcoinu počítal s tým, že schvaľovať transakcie bude môcť ktokoľvek na svojom domácom počítači. Na výpočet sa používa SHA_256, ktorý jednotlivé transakcie zahashuje. Tým, že užívatelia poskytovali svoj osobný počítač Bitcoinu, bola zároveň vyriešená otázka distribúcie Bitcoinu medzi ďalších užívateľov. Užívatelia, ktorí takto ťažili, dostávali ako odmenu nie len poplatky za jednotlivé transakcie, ale aj za emisiu nových Bitcoinov, ktoré pribúdali do siete. Nové Bitcoiny sú pridelené užívateľovi, ktorý ako prvý vypočíta požadovaný hash. Preto bolo veľmi dôležité mať dostatočne výkonný počítač, aby bola pravdepodobnosť prvenstva čo najvyššia. Zanedlho sa však prišlo na to, že grafické karty svojou architektúrou dokázali jednotlivé hashe vypočítať mnohonásobne rýchlejšie ako procesor. Preto je tento spôsob dnes už neefektívny.

GRAFICKA KARTA
Na výpočet hashov sa najprv najviac hodili grafické karty od AMD. Ostatní výrobcovia, ako napríklad nVidia, nemali pri výpočte taký výkon, vzhľadom na používanie inej architektúry. Na kartách sa ťažilo pomerne dlho, kým ich nahradili o niečo výkonnejšie obvody FPGA, ktoré však rýchlo nahradil ASIC, čo je špecializovaný HW pre ťažbu.

TAŽBA S ASIC
Keď Bitcoin získaval na hodnote, začal byť veľmi atraktívnym pre výrobcov HW, ktorý pre jeho ťažbu začali vyrábať špecializovaný HW. Ide o procesory, ktoré sú presne navrhnuté tak, aby mali čo najvyšší výkon a čo najnižšiu spotrebu pri výpočte SHA-256, ktorým je Bitcoin hashovaný.

ŤAŽOBNE FARMY
Dnes sa ťažba Bitcoinov realizuje vo veľkom množstve v špeciálnych farmách prevažne v Číne, kde taktiež prebieha výroba ASIC strojov. Je tam lacná elektrina, veľká dostupnosť HW a nie je potrebné platiť CLO alebo DLH, ako pri odosielaní do Európy alebo Ameriky. Na stránkach YouTube nájdete nespočetné množstvo videí z ťažobných fariem po celom svete.

NAROČNOSŤ ŤAŽBY
Aby nové bloky mohli vznikať približne po 10 minútach, je potrebné sledovať výkon celej Bitcoinovej siete. Pokiaľ sa výkon siete zdvojnásobí, rýchlosť nájdenia bloku by sa taktiež zvýšila. Sieť sama túto problematiku rieši zvyšovaním alebo znižovaním náročnosti nájdenia nového hashu nad novým blokom. Nasledujúci graf zobrazuje vývoj náročnosti ťažby.


SOFTWARE na ťažbu
Softwarov na ťažbu Bitcoinov je veľké množstvo, preto odporúčame nájsť si pool, v ktorom budete ťažiť. Podľa toho sa dozviete, aký software použiť a ako ho nakonfigurovať. Najčastejšie používané však sú: MinePeon, EasyMiner, BFGMiner nebo CGMiner

KRYPTOVANIE
Bitcoin na kryptovanie používa SHA-256. Tento spôsob však nie je jediný, keďže vzniklo množstvo alternatív.
SHA-256 - tento spôsob kryptovania používa Bitcoin, Peercoin a niekoľko ďalších mien. Tieto meny je možné jednoducho ťažiť na všetkých ASIC zariadeniach.
Scrypt - So Scryptom prišla mena Litecoin, ktorá chcela vrátiť ťažbu späť na počítače. Využívala pre výpočet hashu pamäť, čo malo skomplikovať výrobu špeciálneho HW. Vydržalo to však iba 2 roky, po ktorých bol aj pre tento spôsob počítania vynájdený upravený ASIC. Využíva ho množstvo mien, ako napríklad aj Dogecoin.
NeoScrypt - S týmto typom prišla mena Vertcoin. Rieši problém s ASIC zariadeniami tak, že mení pamäť požadovanú na výpočet. Preto nie je možné pre tento typ vytvoriť špeciálny HW a je nutné ho ťažiť na grafických kartách.
X11 - Tento typ je podobný NeoScryptu, no je „šetrnejší“ ku grafickým kartám, ktoré až tak nezahrieva a príliš neničí.
X13, Keccak, Quark, Groestl, Blake-256, Lyra2REv2, CryproNight, EtHash - ďalšie a ďalšie spôsoby kryptovania.

Deadman
Deadman
Admin

Poèet pøíspìvkù : 12
Join date : 05.09.2017

https://bitcoin.forumczech.com

Návrat hore Goto down

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.